מה שחשוב לדעת לקראת רכישת ארון ספרים לבית כנסת או לסלון הבית

לפני שנכתוב על ספריות קודש וריהוט לבית כנסת כגון ארון קודש ובימות לספרי תורה צריך לדבר קודם על עץ וסוגיו.

עץ הוא החומר הבסיסי ביותר ממנו מייצרים את רוב סוגי הרהיטים לבית הכנסת, עץ משרה אווירה חמה מלטפת ומכובדת הראויה להיכל השם.

ארון ספרים  עץ מלא בהשוואה לעץ מעובד יקר משמעותית ובעוד שמימון בית הכנסת מגיע מכספי ציבור יש המנסים למצוא פתרונות חלופיים וזולים יותר.

אז בואו ננסה יחד להבין את ההבדל בין סוגי בחלופות…

עץ מלא, סנדוויץ, MDF, סיבית, פורניר, פורמייקה…

ארון ספרי קודש  מעץ מלא - מעלותיו וחסרונותיו.

משטחי עץ מלא לעבודות נגרות ניתן לעשות כמעט מכל עץ, אלון, בוק (אשור), מייפל, מהגוני ועוד…

יתרונות וחסרונות שונים וגם תהליכי עיבוד וייבוש לצד כל אחד מהסוגים (את זאת נשמור למאמר הבא) אך היתרון הכי גדול הוא שרהיטים המיוצרים מעץ מלא נראים לגמרי אחרת. 

עץ מלא בעקבות המראה הטבעי שלו יתן לכל ארון קודש, בימה לספר תורה או כסא רב את המראה העשיר והמכובד וישרה את האווירה שהמקום ראוי לו. אם נוסיף על זה את העובדה שעץ מלא הוא חומר עמיד מאוד ואף השימוש בו נותן לו מראה מיוחד פי כמה הרי לנו חומר ששווה להשקיע בו. 

מעלה נוספת בעץ גושני שעל-ידו ניתן ליצור עומק ברהיט ובחלקים גדולים ועבים - גילופים בגימור עדין ותלת מימדי ניתן לעשות אך ורק מעץ גושני מלא (להמחשה לחץ כאן)

אך כיון שמחירו אינו זול כאמור יש הפונים לחלופה מספר 2 הסנדוויץ'

ריהוט מעץ סנדוויץ' - מעלותיו וחסרותיו.

סנדוויץ' הוא משטח עץ העשוי משכבות דקות של עץ מודבקות זו לזו דבר המאפשר ליצור משטחים גדולים יותר מאשר ניתן לחתוך מעץ גושני כלשהו, 

בנוסף דבר זה מאפשר לייצר גימור אחיד שאין לו גליות ועיווט, עבור משטחים גדולים יותר כמו דלתות ודפנות, ואף עדיף מפאת השינויים שיכולים לקרוא בעץ מלא לאחר זמן, למשל רבים מהנגרים יעדיפו להשתמש לגב ספריות וכד' בדיקט סנדוויץ', אפילו שאת שאר חלקי הספריה יעדיפו מעץ מלא. יתרון נוסף יש בעץ מסוג זה הוא המגוון הרחב של אפשרויות עיצוב מודרניים יותר. נוסיף על יתרונות אלו את מחירו הזול יותר הרי לנו חומר השמיש ביותר בשוק.

בריהוט מגולף מעץ מלא המצב האידיאלי להשתמש בעץ מלא בשילוב דיקט סנדוויץ לשטחים גדולים יותר, משום שעץ מלא בשטחים גדולים יכול להסדק, לכן משלבים דיקט או MDF  כדי להמנע מסדקים.

ריהוט מ MDF - מעלותיו וחסרונותיו;

MDF הוא שאריות עץ ונסורת שעובד לעיסת קרטון דחוס היתרון בזה שהפלטה תמיד ישרה פלס ולא מתעווטת במשך הזמן, החסרון שבמים הוא מתנפח, ורגיש למכות.

לכל MDF מצפים אותו בפורניר או פרומייקה, פורניר של כל מיני סוגי עצים שאותם צריך לצבוע בלכה, או פרומייקה בגוונים שונים שלא צריך שום תוספת שכבת לכה או צבע, ולכן עבודה עם פרומייקה זולה יותר.

פורניר הוא בעצם ציפוי עץ העשוי משכבה דקה עד מאוד (1 מ"מ בערך) שעשויה כמעט מכל עץ שהזכרנו לעיל ועוד, אותו מדביקים לפלטות סנדוויץ' או MDF שנותנים לפלטה או יותר נכון לרהיט מראה של עץ מלא. המעלה הגדולה שלו היא שניתן לתת גימור של עצים שאולי אי אפשר או שפשוט לא עובדים איתם בשל יוקרם הרב. נוסיף על זה את מחירו הזול לעומת עץ מלא [הוא הרבה פעמים מנצח].

אז איך בוחרים?

אם הייתם שואלים אותי…  הייתי שואל בחזרה, מה הצורך שלכם? האם זה מקום זמני? מה גודל המקום? איך הייתם רוצים שיראה? מראה מגולף או מודרני? לפי האפיון אפשר לדעת לאיזה חומר כדאי לכוון.

הספריות שלנו…

אנחנו בחרנו בעץ מהגוני גושני כדי לייצר את הספריות שלנו למה?

בראשונה כיוון שתהליך העיבוד והייבוש של עץ זה נותן לנו את האפשרות לתת מראה עשיר עמוק ומרהיב לספריות, שלא יהיו עוד סתם ארון ספרים אלא רהיט של ממש ואם זה לא מספיק איכות גימור הגילוף בעץ זה הוא פשוט מדהים ביופיו.

גם המשקל הקל של עץ זה מאפשר להרכיב את הספריה או ארון הקודש בצורה קלה למדי עד שע"י שרטוט מוצמד כל אדם בעל חוש טכני דל יכול להרכיב בעצמו.

ועכשיו ניגש למפרט, כל חלקי הספריה, סוקל, בסיס, פלטות תומכות, עמודים, מדפים והקרניז עשויים עץ גושני מלא. הגילוף והחריטה עשויים בשיטה אומנותית בגוף העץ עצמו ואינם מודבקים עליו, מסילה מיוחדת מורכבת לכל גובה הספריה בכדי לתת ניוד מלא של המדפים לניצול מקסימלי של חלל הספריה. גב הספריה עשוי מסגרת עץ מלא העוטפת פלטות עץ סנדוויץ' 5 ממ עם ציפוי פורניר מהגוני. 

תופתעו לגלות שאנו אף מסוגלים לעבד את העץ האיכותי הזה לצבעים בהירים בשונה ממה שכולם חושבים שניתן לקבלו רק בגוונים אדמדמים כהים…

ניתן לייצרו גם בעיצובים מודרניים חלקים.

צרו קשר עוד היום לקבל הצעת מחיר ולפאר את בית הכנסת שלכם באחד מהרהיטים שעוטפים את בית הכנסת במראה יוקרתי מלכותי ואצילי כיאה לבית ה', או לבית יהודי.