בס''ד

השליחות במתניה

הקהילה הקטנה שבנתה זה עתה בית כנסת בקצה השני של הגלובוס, נגשו בחששות כבדים למלאכת האבזור, כמה בעלי מקצוע צריכים כדי לאבזר בית כנסת? מי היא החברה המתאימה לזה? מי יתן שרות למקום כזה מרוחק?

אצל מתניה קבלה הקהילה את המענה האולטימטיבי. הם לא נדרשו להתרוצץ בין מספר בעלי מלאכה, הם אפילו לא נדרשו להגיע לישראל בשביל להזמין את מגוון הפריטים. הזמנה אחת, ותוך זמן קצר עמד בית הכנסת על כל מרכיביו מלא הוד והדר.

ביקשנו להרים את המסך ולהציץ לעבר החברה האיכותית 'מתניה' שמעניקה פתרונות מושלמים לכל צרכי בית הכנסת בכל נקודה על הגלובוס. בשיחה עם ר' מאיר צבי טורקוב, המקים והבעלים של חברת מתניה, קיבלנו מושגים על אבזור מיטבי על כל המשתמע מכך.

'מתניה' היא חברה מובילה כיום בתחום ייצור ושיווק מוצרים לבתי כנסת בכל העולם. נשמח לשמוע על הדרך שעברת מאז שהקמת את החברה ועד לימים אלו. 

"האומנות היא חלק ממני. היא טבועה בדמי מאז היותי צעיר לימים. אמי הינה אמנית בנשמתה ונהנית לצייר וליצור. אנחנו, הילדים היינו עוקבים אחרי פירות מעשיה וחווים את האומנות לעומק. אבי גם הוא מתקן ויוצר הכל לבדו בנה לנו רהיטים ושידרג אותם. והאהבה הזו עברה אלי באופן טבעי. כילד הייתי נהנה ליצור ולבנות מבנים מעץ במו ידיי. חצר ביתנו היוותה כר נרחב ליצירה ודמיון. כשגדלתי היה זה אך טבעי שאחפוץ לעסוק באומנות. ואכן זכיתי לכך."   

בתחילת דרכו עסק ר' מאיר בתחום המזכרות לאירועים ואף מכר כיסאות אליהו. "ראיתי את הדרישה והצורך הרב למוצרי בתי כנסת, לכן הקמתי את חברת מתניה לפני חמש עשרה שנים. העסק גדל והתפתח וכיום ניתן להשיג בו מבחר מוצרים לבית הכנסת תחת קורת גג אחת. ביניהם: ארונות קודש ובימות, פרוכות, כיסוי לבימה, מעילים לספרי תורה, ספרי תורה מהודרים, תיקים לספרי תורה, בימות לספר תורה, כסאות אליהו הנביא, כתרים ועצי חיים לספרי תורה, לוחות תפילה והנצחה ועוד.

במתניה שמים את הדגש על שירות הכל במקום אחד לא צריך להתרוצץ בכמה מקומות, ולא חייבים להגיע לחנות כדי לקנות אפשר להזמין באמצעות האתר והטלפון, לקבל הדמיה לאישור והמוצר אצל הלקוח! דבר נוסף עיצוב עדכני ומיוחד!

ממשיך ר' מאיר ומספר על הדרך הארוכה שעוברת על כל מוצר איכותי. " אני מעצב אותו לפי רצון הלקוח ומעניק לו את הטאצ' המושלם הכולל את כל האלמנטים שעושים את המוצר למיוחד." הריהוט מוזמן מהמזרח שם ניתן לקבל תמורה טובה לכסף, עץ מהגוני מלא ומגולף בצורה מהממת. פעמים בהם אנו משלבים גם עלי זהב או כסף מודבקים באומנות. אגב ריהוט לשלוחים יש לי ארון ובימה משתלבים שזו יצירה יפה וגם פרקטית לבתי חב"ד קטנים שרוצים לחסוך מקום.

"כל המוצרים מיוצרים במפעלים, ועוברים תחת ידיהם האמונות של בעלי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום, כשאני מנהל ומתווה את תכנית העבודה.

במוצר אחד אני עוסק במו ידיי, את השלטים לבתי הכנסת אני יוצר באופן אישי. 
החל משלב התכנון העיצוב והייצור ועד לגימורים הסופיים. בה אני נותן ביטוי מעשי ליצירתיות שבי ונהנה לראות את התוצאות ברוך השם.

בכל נקודה על הגלובוס

קהילות קודש מכל רחבי העולם פונות אל מתניה. גבאים וראשי קהילה שמים את מבטחם בחברה המנוסה והמובילה, ויודעים כי בית הכנסת שלהם ייראה מהודר.

גבאים, תורמים ושלוחים מרוצים יודעים את הכתובת וההזמנה נעשית במהירות וביעילות.

מוצרי מתניה פזורים בבתי כנסת ובבתי חב''ד בכל קצוות תבל: באוסטרליה, בגרמניה, בניו יורק, בלוס אנגלס, במיאמי, ברוסיה, ועוד.

מטבע הדברים, עבודה זו מזמנת מאות אפיזודות מרתקות. תוכל לשתף אותנו בהן?

ר' מאיר מחייך ונזכר במספר מקרים בהם פנו אליו שלוחים מקצה העולם, שהתברר שההיכרות שלנו התחילה עוד בישיבה.. וכאלה מאנ"ש שעד מהרה הרגישו בבית והפכו לידידים טובים.

אני נזכר בסיפור על לקוח מצפון ת"א שאינו שומר תומ"צ אבל פינה חמה לאידישקייט יש לו, זה היה ממש בתחילת העסק שלי, התחברנו ויצרנו קשר חברי הייתי מגיע איליו לביקורי בית וכשהיה עובר לבית חדש היה מזמין אותי לעשות לו חנוכת בית ולקבוע מזוזות חדשות בבית ובמשרדים, והיינו יושבים ומדברים על החיים, הוא היה מתעניין בי ובעסק שלי, וכשהיה עניין עסקי שהייתי בדילמה הייתי מוצא אצלו אוזן קשבת, כך יצא שהיינו בקשר חברי הוא נהנה לדבר איתי כאיש דתי ואני נהנה מחכמת חייו.

לאחרונה נחשפתי לתביעה כספית גדולה, מצד גורם מתחרה, התקשרתי אל הידיד הנ"ל כרגיל להתייעץ איתו, הוא גילה מעורבות ואכפתיות בלתי רגילה והיה נראה שהדבר נוגע לו אישית , לבסוף הוחלט שהמעשה הנכון יהיה להגיע לפשרה וכך עשינו עלינו ביחד לירושלים ישבנו ודברנו לפני החתימה על ההסכם כשאני אומר לו, אורי אתה יודע שהכל בהשגחה פרטית, לא לחינם תובעים אותי ולא לחינם אני נעזר בך, כנראה רוצים שהקשר שלנו יתחזק דרך המהלך הזה, אני לא יודע מה אבל אני יודע שמשהו טוב צריך לצאת מזה, צריך לחשוב בכיוון הזה. הוא הסכים באינטואיצה יהודית למה שלא יהיה יותר טוב, המשכנו לדבר על החיים והוא מספר שלא חגגו לו בר מצווה, לשאלתי מתי הבר מצווה שלו ענה וציין את התאריך הלועזי ואני בודק ורואה שזה יוצא ב ט"ו טבת, מה??? זה תאריך היום הולדת שלי! אתה קולט שאנחנו נולדנו באותו יום ובאותו חודש? הרגשתי שיש כאן מעבר. דברנו על החשיבות והצורך להעביר לילדים ערכים יהודיים. זה היה לפני יום כיפור, עלינו לעו"ד חתמנו על הסכם פשרה כואב אבל סיימנו פרק. לפני סוכות צלצלתי לאורי ושאלתי מה עם סוכה שהילדים ירגישו קצת חג? הוא הביע נכונות אבל זה לא יצא לפועל מסיבות טכניות, החלטתי שאני מגיע עם 4 מינים איליו הביתה, בחול המועד קיימנו פגישה בבית המשפחה בצפון ת"א, קשה לתעד בקצרה פגישה ארוכה, אבל משפט שהבן אמר לאמו היה מיוחד, "אמא מה את מספרת שאבא שלך היה מסורתי ורק אבא בא מכזה בית בולגרי מרוחק מיהדות, את הרי לא עושה כלום עם זה אז מה זה שווה?" אני פשוט נמסתי מהמילים והישירות של הילד הטהור הזה. הילד בירך על 4 המינים ורץ למחשב חזרה, האמא, ברכה על 4 המינים בהתרגשות והניפה אותם בצורה ספונטנית בשני ידיים כמו היו דגלי ישראל, לאחר הפגישה אורי אמר לי מאיר הסוכה שנה הבאה זו עובדה גמורה. כיום אנחנו שומרים על קשר רציף שמסייע לי בפן הגשמי/ עיסקי ולאורי בפן הרוחני.

 

אומנות ייחודית ומיוחדת

ספר לנו על הזמנות מיוחדות ולא סטנדרטיות.

"אנחנו מייצרים עבור כל לקוח את המוצר בהתאמה לחלום שלו. תמיד נשתדל לעשות את המקסימום על מנת להגשים את שאיפתו, גם אם זה כרוך במאמצים מרובים.

"הגיע אלינו לקוח שהזמין אצל אמן דלתות זכוכית מיוחדות לארון הקודש. מדובר היה בזכוכית חלבית עליה צרובה דוגמא ייחודית. כעת הוא רצה להזמין אצלנו פרוכת פנימית שתתאים לדגם שצרוב על החלון. הכנו לו את הדוגמא המעניינת ודאגנו שתהיה קורלציה ביניהם. ואכן בסייעתא דשמייא זה יצא מדהים!

"לקוח נוסף פנה אלי בבקשה שאייצר עבורו לוח תורמים לישיבה מוכרת בחדרה, עבדנו על עיצוב חדש זמן רב בכדי שיתאים לאופי של הישיבה חרדית ויחד עם זאת שלא יהיה עיצוב מיושן, ב"ה הגענו למוצר לשביעות רצונו, לאחר שבאנו עם צוות להרכיב את השלט שאלתי לתומי האם זו הישיבה שייסד סבה של אשתי הרה"צ יעקב גלינסקי זצ"ל והלקוח אמר לי אכן וודאי זו הישיבה שלו הוא ייסד אותה וכולם עדיין זוכרים אותו והבניין נקרא על שמו. הרגשתי סגירת מעגל משום שכנכד היתה לי הזדמנות להחזיר לו טוב, לסבא הגדול זצ"ל.

"לא מזמן פנה אלי גבאי בית כנסת בשאלה: הוא רוצה להזמין שלט עם ברכות התורה בהתאם למקום שיש לו בבמה, כך שלא יתפוס מקום גדול מידי. ייצרתי לו את ברכות התורה בזווית פינתית וכמובן בצבע מותאם במאת האחוזים לריהוט. הוא היה מרוגש ונהנה לראות שמצאנו פתרון יצירתי עבורו."

במתניה אנו שמים דגש על שירות הולם לכל לקוח, תוך כדי הקשבה מלאה לרצונו, ומשתדלים לייצר את המוצר והדגם הרצויים. אנו מכינים מספר הדמיות עד לשביעות רצונו המלאה של הלקוח. גם בהמשך, אנו משתדלים לעמוד בתאריך היעד ולספק את המוצר במהירות, ללא סחבת מיותרת. 

איכות בכל פרמטר

נשמח לקבל טיפים שיעזרו לנו לזהות מוצר איכותי.

"בריהוט לבתי כנסת, מה שמסמל ביותר את האיכות, הוא שהרהיט מיוצר מעץ מלא. איך מזהים שמדובר בעץ מלא?" הוא שאל רטורית ומשיב: "לעץ מלא יש  נוכחות מרשימה יותר מעץ מעובד. מרגישים שהוא איננו חלול, וניתן לראות את עומק הגילופים, שאפשריים רק בעץ מלא. רהיט מעץ מלא משדר יוקרה. אנו משתמשים בעץ מהגוני, שהוא עץ מרשים, בעל טקסטורה מעניינת שמאפשרת עבודה מושלמת. כמובן תמיד יש צורך לבחון את הפינישים והפרטים הקטנים.

"כאשר באים להזמין פרוכות, יש לבחון את צפיפות הבד. לבדוק שמדובר בצפיפות ראויה, חשוב להביט על הרקמה, על הגימור והסרטים. לבדוק שאין כיווצים והרקמה פרוסה ועומדת יפה ושהתפרים מדויקים והכל סמטרי. אנו משתמשים בקטיפה גרמנית מאיכות טובה, שלא מתבלה, מצטיינת בגמישות השיער, רכה ונעימה למגע.

"גם המכונה של הרקמה משפיעה על התוצאה, ישנן מכונות רקמה ידניות ביתיות שלא מאפשרות ללקוח לראות הדמיה ותכנית ממוחשבת קודם להזמנה, והתוצאה לעיתים יוצאת שונה מהרצון של הלקוח, וללא פרופורציה כי לא ניתן לעשות את כל הפרוכת בפעם אחת, מכונה לפרוכת צריכה בשטח רקמה של 2-3 מטר כדי שרקמת הפרוכת תראה אחידה.

"בתחום עצי החיים, לעיתים קורה שלא לוקחים בחשבון את העומס על העץ חיים, או שהחיבורים לא מספיק חזקים, וכך קורה שעצי החיים לא עומדים במשא ונשברים. אצלנו משתמשים בעץ בוק איכותי שמספק יציבות לספר התורה.

בענף של כתרים לספר תורה, ישנם בשוק כתרים מכסף ומצופה כסף, אין חסרון במצופה כסף, למעט העובדה שזה מצופה ולא כסף מלא, המצופה הוא על בסיס נחושת, והציפוי ברמה גבוהה ויש אחריות על הציפוי, והמחיר נמוך משמעותית, יש כתרים מכסף מלא של חברות ידועות  ויש כתרים בעבודת יד שהם מיוחדים בעיצובים שונים ועשירים במראה וכמובן שהם בקטגורית פרימיום. את כל המבחר ניתן להשיג אצלינו

בענף שלטי הנצחה ותפילה לבית כנסת, היתרון שלנו הוא בעיצוב המיוחד והתאמה אישית לצרכי הלקוח, אנחנו משתמשים במגוון חומרים כגון אלומניום עץ ופרספקס ויוצרים דברים מדהימים ב"ה.

 

מה החזון שלכם?

אני רואה את עצמי כשליח בעסק שלי משני סיבות, האחד כי אני עושה דברים ייחודיים ובלעדיים, ומפאר בכך את בית ה' בכל העולם, והשני שלא מעט אנשים שאני בא אתם במגע עסקי זוכים לקירוב וחיזוק רוחני, אם זה במכירת חמץ, מצה שמורה, משלוח מנות, דברי תורה. תפילין, או סתם שיחת חיזוק רוחני, כך שאני מרגיש בהחלט שליח. כחסיד אי אפשר להוציא את היסוד הפשוט שכל יהודי הוא שליח בכל מקום שהוא.

השאיפה שלי השנה להגיע לעוד 100 שלוחים ולבנות 5 בתי כנסת שלמים, בנוסף לתמידים כסדרם.

מה ערך המוסף שלך לשלוחים?

ראשית כל כחסיד חב"ד שמכיר את הרגישויות ואת השיח, זה שונה כשעושים עסקים עם אנ"ש, אני עושה את זה עם אכפתיות יתרה ורגישות גבוהה לכל הצרכים.

מעבר לכך אני נותן 10% הנחה לשלוחים, אולי זה נשמע דבר שמה בכך אבל שזה מגיע לסכומים זה משמעותי, תנסו אותי! הוא מסכם.